صفحه اصلي > اخبار پربیننده > مهمترین اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

گپى كوتاه با محمد مسلمى درباره فرهنگ رانندگى در ايران: مدعى تمدن چندهزارساله ايم، اما اين وضعيت رانندگى مان است !


کلا از سرعت خيلى خوشم نمی آید و همیشه آرام و با احتیاط رانندگی می کنم.
وقتی حرف از برنامه هاى ماندگار کودك می شود، کمتر کسی است که ياد عمو فیتیله ای ها و برنامه نوستالژيك شان نيفتد. یکی از پرمخاطب ترین برنامه کودک های تلویزیونی در دو دهه اخیر، "فیتیله جمعه تعطیله" بوده است. يكى از اين عمو فتيله هاى معروف،  محمد مسلمی است. محمد مسلمی در سال ١٣٤٨ در انزلی متولد شده، اما اصالتش به استان اردبیل بر می گردد و آذری زبان است. او دانش آموخته رشته کارگردانی و بازیگری از مجتمع آموزشی سینماست و از سال ١٣٦٤ در تلویزیون به صورت حرفه‌ای فعالیت می کند. مسلمی اعتقاد دارد نبايد خودمان را به فرهنگ سازى درباره ترافيك محدود كنيم؛ زیرا داشتن فرهنگ مثبت موضوعى نیست که بتوان آن را تفکیک کرد و اگر جامعه ای فرهنگ مثبت را ياد بگيرد، در همه زمينه ها آن را رعايت مى كند.
اين بازيگر قديمى تلويزيون، درباره فرهنگ ترافیک و رانندگی در ايران گپ و گفتى كوتاه با سایت پلیس راهور ناجا داشت كه در ادامه مى خوانيد.


-چندسال است كه گواهینامه گرفته ايد؟ رانندگی تان محتاط است يا باسرعت؟
دقیق به خاطر ندارم اما فکر می کنم نزديك 20 سالگی بود كه گواهینامه گرفتم و در مورد رانندگی باید بگويم که کلا از سرعت خيلى خوشم نمی آید و همیشه آرام و با احتیاط رانندگی می کنم.
 
-آیا تا امروز خلاف هم داشته ايد؟ بیشتر تخلف های رانندگی تان چه چیزی بوده؟
همه ما ممکن است خلاف داشته باشیم حالا یا عمدا يا سهوا؛ اما اینکه بگویم همیشه در حال خلاف کردن هستم نه اینطور نیست شاید در همه این سال ها کم تر از انگشتان یک دست خلاف کرده باشم. تا جاى ممكن خودم را موظف مى كنم که قوانین را در همه شرايط رعایت کنم.
 
-رانندگی بین خطوط را هم رعایت می کنید؟
بله رعایت می کنم. چون رانندگی با آرامش و رعایت قوانین را از طرف ديگران دوست دارم، خودم هم تلاش می کنم تا این قوانین را زيرپا نگذارم. در کل احترام به قوانین را در همه کارها ضروری می دانم.
 
-چه انتظارى در رانندگی از مردم داريد؟
بیشتر از مردم، از مسئولین و ارگان ها انتظار دارم تا روی مسئله فرهنگ سازی برنامه ریزی کنند، برای کودکان برنامه هايى را اجرایی کنند تا حداقل نسل های بعدی جامعه با مشکلات کم تری مواجه شوند، چون اگر ما به کودکان فرهنگ استفاده از وسايل نقليه را یاد بدهیم قطعا آن ها روی بزرگترها هم تاثیر می گذارند و لااقل سال هاى بعد شهر بهتری براى زندگى خواهیم داشت. اما فقط هم درصدد این نباشیم که براى یک موضوع خاص فرهنگ سازی کنیم، بلکه این فرهنگ سازی را در همه بخش های زندگی فردی و اجتماعی به کار ببریم.

-چه خلاف هایی در رانندگی هستند که شما را کلافه یا عصبانی می کنند؟
رعایت نکردن حق تقدم، نه تنها در رانندگی بلکه در همه کارها رعایت نکردن حق تقدم از نظر من كلافه كننده ترين کار ممکن است، به نظرم افرادی که فرهنگ مثبت داشته باشند و کشوری که روی مسئله فرهنگ سازی و مقوله اخلاقيات و رفتارهاى انسانى و حقوق متقابل افراد کار کند، قطعا این مسائل و مشكلات کوچک مانند رعایت نکردن حق تقدم را نخواهد داشت.
 
-به نظرتان بهترین و سریع ترين راه برای حل مشکل ترافیک در کلانشهرهایی مثل تهران چیست و چه راهی برای بهبود فرهنگ رانندگی در کشور پیشنهاد می دهيد؟
فرهنگ و اخلاق رانندگی از دیگر فرهنگ ها جدا نیست، یعنی اگر بخواهیم در مورد فرهنگ مثبت در رانندگی صحبت کنیم باید اول درباره اینکه کلا فرهنگ چیست حرف بزنيم و ببینیم که مسئولان كشور ما، چقدر به اين موضوع اهميت مى دهند كه كشور، مروج فرهنگ مثبت باشد؟ فرهنگ رانندگی از دیگر فرهنگ ها مثل فرهنگ استفاده از انرژی، طبیعت، شهرنشينى، آپارتمان نشینی و... جدا نیست. در واقع اگر جامعه ای دارای فرهنگ مثبت باشد، در همه موارد این فرهنگ را رعایت می کند. ما نمی توانیم بگوییم اول روی فرهنگ رانندگی کار کنیم بعد برویم سراغ فرهنگ استفاده درست از انرژی! نه اینطور نیست. به نظرمباید بیشتر از تمرکز روی جزئیات به صورت کلی روی بحث فرهنگ سازی کار شود و تمام ارگان ها با هم روی این مساله کار کنند تا فرهنگ استفاده از هر چیزی در کشور جا بيفتد. باز هم تاكيد دارم به نظرم یکی از مهم ترين و كم هزينه ترين کارهایی که می توان انجام داد، این است که با آموزش درست و به موقع بچه ها باعث شکل گيرى این فرهنگ از کودکی در شهروندان بشویم و از طرفى بچه ها روی رفتارهاى غلط والدين شان هم تاحدى تاثیر بگذارند.
 
-در بی نظمی ترافیک به نظرتان فقط مردم مقصر هستند یا مسئولین هم اشتباهاتى دارند؟
به نظر من هر دو مورد مقصرند، ما همیشه مدعی داشتن فرهنگ چندین هزار ساله هستیم ولی نحوه رانندگی مان با تمدن چند هزار ساله مان تناسب ندارد. البته نمی خواهم این را به همه افراد تعمیم بدهم، اما در اکثر موارد ما مردم، حرف هايمان با رفتارهايمان همخوانى ندارند و از آن طرف مسئولین هم یک حرکت اجرایی درست و قاطعانه انجام نمى دهند تا مشكلات مهم فرهنگى كه در زندگى همه مان تاثير دارند، به صورت ريشه اى حل شوند. اين مشكلات نه تنها در رانندگی بلکه در فرهنگ استفاده از مترو، انرژی ، رعایت صف و... هم زندگى و آرامش مان را مختل مى كنند، با اين حال هنوز در هیچ کدام از این موارد، ايده و برنامه و پيشنهاد درستى عملى نشده تا شهروندان به صورت ريشه اى ياد بگيرند كه كدام رفتارشان در تقابل با شهروندان ديگر اشتباه و كدام درست است؟
براى همين به نظر من این ضعف شاید بیشتر از سمت مسئولین باشد تا مردم.
انتهای پیام


١١:٠٥ - يکشنبه ١٤ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ٤٢٨٠    /    تعداد نمایش : ٢٠٣١خروج
ارتقاء امنیت وب با وف بومی